STT: "Na Południe" - przypominamy słuchowisko uhonorowane na festiwalu "Dwa Teatry"

W audycji "Scena Teatralna Trójki" przypominamy słuchowisko "Na Południe", zgłoszone przez Program III Polskiego Radia i uhonorowane dwiema nagrodami na festiwalu "Dwa Teatry". Zapraszamy także na krótkie spotkanie z reżyserem słuchowiska Romualdem Wiczą-Pokojskim oraz Łukaszem Lewandowskim

STT: "Na Południe" - przypominamy słuchowisko uhonorowane na festiwalu "Dwa Teatry"

Łukasz Lewandowski w Trójce.

Foto: Barbara Marcinik

Przypominamy słuchowisko zgłoszone przez Program III Polskiego Radia pod tytułem "Na Południe", które zostało uhonorowane dwiema Nagrodami na festiwalu "Dwa Teatry"

. Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Krzysztof Bizio. Za rolę główną męską nagrodzono Mariusza Bonaszewskiego.  Jury radiowe obradowało w składzie: Zyta Rudzka, Olaf Lubaszenko (przewodniczący) ,  Łukasz Lewandowski, Wojciech Blecharz i Witold Mrozek.

Program III Polskiego Radia reprezentowało także nagrodzone podczas Festiwalu słuchowisko Klubu Komediowego pod tytułem "Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" w reżyserii Michała Sufina. Debiut warszawskiego Teatru improwizowanego wyróżniono Nagrodą Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego.

Zapraszamy na krótkie spotkanie z reżyserem przypominanego słuchowiska Romualdem Wiczą Pokojskim , nagrane po Gali nagród 22.06. oraz na rozmowę w studiu Trójki z Łukaszem Lewandowskim. 

Barbara Marcinik , Wojciech Dorosz

Posłuchaj audycji w Trójce:

Scena Teatralna Trójki

25. Festiwal Dwa Teatry - prosto z Sopotu

Poniżej artykuł, który towarzyszył trójkowej premierze 5 września 2025.

Autor dramatów, realizowanych w teatrach, nade wszystko w Teatrze Polskiego Radia, od początku XXI wieku, z wykształcenia architekt, Krzysztof Bizio, nie po raz pierwszy napisał sztukę dla "Sceny Teatralnej Trójki".

Krzysztof Bizio, którego dzieło przedstawiliśmy w "Scenie Teatralnej Trójki", od lat tworzy słuchowiska kameralne, wnikliwie bada relacje między ludźmi, ale nie zawsze są to utwory realistyczne.

Tak twórca charakteryzuje swoją najnowszą sztukę radiową: "Od kilku lat pisane przeze mnie teksty słuchowisk posiadają dwie cechy. Po pierwsze są to słuchowiska drogi, bohaterowie znajdują się najczęściej w podróży, dosłownie i w przenośni. Po drugie na początku pojawia się piosenka, albo motyw muzyczny, który przywołuje moje wspomnienia. Tym razem pomyślałem o tym, aby bohaterowi ruszyli kamperem w wymarzoną podróż przez Europę, a w oddali słychać było "Passengera" Iggy Popa, tyle że w wykonaniu Siouxsie and the Banshees. Z czasem jednak podróż zaczęła się komplikować, a nawet przestała być realna, przebiegając się przez góry i doły. Bo podróż jest najważniejsza, póki trwa, trwa też życie."

Zapraszamy na spotkanie z reżyserem, Romualdem Wiczą-Pokojskim, którego teatr, zakorzeniony jest w teatrze alternatywnym początku lat 90. W 1991 roku założył Teatr Wiczy; pisał, reżyserował i tworzył muzykę. Inspirowały go ruchy kontrkulturowe, fascynował punk-rock. Był dyrektorem Teatru Miniatura w Gdańsku. Od 2019 roku kieruje Operą Bałtycką w Gdańsku. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia jako autor i reżyser.

Krzysztof Bizio – „Na Południe” – 27.06.26. – 19.05.

Czas – 40’15”

Reżyseria oraz muzyka - Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria dźwięku - Andrzej Brzoska

Kierownictwo produkcji - Beata Jankowska

Występują: Aleksandra Justa (Natalia), Mariusz Bonaszewski (Marcin), Przemysław Bluszcz (Złomiarz, Obcy, Człowiek z lisią twarzą)

Czas - 40’15"

Barbara Marcinik/Mateusz Wysokiński